Kadınlara Özel Beslenme

Hamilelik Döneminde Beslenme

Hamilelik döneminde anne adayının dengeli ve sağlıklı beslenmesi bebeğin fiziksel ve mental gelişimi açısından önemlidir. Anne aday kendisi ve bebek için gerekli besin gruplarını tercih etmesi ile aşırı kilo artısı riskini de ortadan kaldırabilir. Hamilelik döneminde bulantı, kusma, iştah azalması, iştah artışı, reflü, gaz sancısı, ödem, kabızlık gibi sağlık sorunlarına sık rastlanır. Bu dönemde kişiye yönelik sağlıklı ve doğru beslenme programı ile hamilelik döneminde oluşan sorunları ortadan kaldırabilir, annenin gebelik süresince genel sağlık durumunu koruyabilir, bebeğin anne karnında sağlıklı gelişimini sağlayabilir, bebeğin ileride yakalanabileceği kronik hastalık risklerini en aza indirmek mümkün olabilir.

Menopoz Döneminde Beslenme

Kadınların, doğurganlık yeteneğinin kaybolduğu genel olarak 40 yas üzeri dönemdir. Kadınların, beslenme durumu, sosyo-ekonomik durumu, aşırı alkol alımı, aşırı kahve içilmesi, durumu menopozu etkileyen faktörlerdir. Menopoz döneminde; kemik erimesi (osteoporoz), damar sertliği (ateroskleroz) gelişme eğilimi, ateş basması, terleme, çarpıntı, uykusuzluk, sinirlilik, depresyon, unutkanlık, halsizlik, yaraların geç iyileşmesi, deride incelme, metabolizma hızı yavaşlama, bazen cinsel istekte azalma ve idrar kaçırma görülebilir. Bu dönem kadınların ilerleyen yaşlarda daha sağlıklı olabilmesi için dikkat edilmesi gereken bir dönemdir ve yeterli, dengeli beslenme önemlidir. Sağlıklı beslenme, yaşam kalitesini artırır ve sağlıklı olmak menopozdaki rahatsızlıkları en aza indirir. Diyetisyen İldeniz Yılmaz, kadınlara özel olan ve hayatlarının devamlılığında önemli rol oynayan menopoz döneminde kişiye özel beslenme programı hazırlamaktadır.

PKOS (Polikistik Over Sendromu) Beslenme

Polikistik over sendromu (POS) üreme cağındaki kadınların sıklıkla karşılastigi bir durumdur.İnsülin direnci ile de bağlantılı olan PKOS, sağlıklı beslenme ile tedavi surecine destek olunabilir. Genel olarak karın bölgesinde kilo alımı, kilo vermekte zorlanma, aşırı derecede karbonhidrat tüketimi ve hipoglisemik dönemler (kan şekeri düşmesi) yaşanabilir. PKOS ve kilo durumu bir kısır döngüdür. Kilo verememenizin sebebi PKOS olabilir, kilo veremediğiniz zaman da PKOS düzene giremeyebilir. Diyetisyen İldeniz Yılmaz, size özel beslenme programı hazırlayarak bu kısır döngüyü ortadan kaldırmak için çalışmalar yapmaktadır.

Emzirme Döneminde Beslenme

Bebeğin ilk aylardaki en kıymetli besini anne sütüdür, yeni doğan bebeğin besin ihtiyaçlarının tamamı anne tarafından karşılanır. Bu nedenle bebeklerin ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmeleri gerekir. Anne sütünün yeterli oluşu annenin beslenmesi ve ruh haliyle ilgilidir. Annenin sağlıklı, dengeli ve kişiye özel beslenmesi ile emzirme dönemini rahat geçirmesi sağlanabilir. Hamilelik döneminde ve sonrası alınan fazla kilolar anneyi bilinçsiz diyet yapmaya teşvik edebilir. Fakat emzirme döneminde yapılan bilinçsiz zayıflama diyetleri annenin süt miktarının azalmasına dolayısıyla bebeklerinin de yetersiz beslenmesine sebep olmaktadır. Bu dönemde uygulanacak sağlıklı ve dengeli beslenme ile emzirmenin devamlılığı ve fazla kilolarından rahatça kurtulmak mümkündür.

Premensturasyonda Beslenme

Kadınlara özgü olan bu dönemde, hormonların değişimlerinin yanında, fiziksel ve psikolojik durumlarda da değişiklikler olmaktadır.Kişilerin duygu durumunda değişiklikler meydana gelmesi iştah artısı gibi problemler oluşturabilir. Hayatinizi kısa bir süreliğine de olsa sürekli tekrar ederek etkileyen premensturasyon sendromunun etkilerinden kurtulmak için Diyetisyen İldeniz Yılmaz,  size özel beslenme programı planlamaktadır.

Osteoporozda Beslenme

Kadınlarda görülme sıklığı yaygın olan osteoporoz veya kemik erimesi, kemiklerin çok kolay kırılabilmesine sebep olan bir hastalıktır.Bu donemde vitamin ve mineral yönünden dengeli ve düzenli beslenmek , özellikle ilerleyen dönemde sağlıklı bir yasam sürmek için önemlidir. Diyetisyen İldeniz Yılmaz, sağlığınız için önemli olan bu dönemlerde size özel beslenme programları hazırlamaktadır.

Gestasyonel Diyabette Beslenme

Gestasyonel diyabet bebeğin büyüme ve gelişmenin devam ettiği hamileliğin son aylarına doğru ortaya çıkabilir. Gestasyonel diyabet tanısı alan bireyler , hem bebek hem de kendisi icin hamilelik sürecini kan şekerini kontrol altında ve düzenli ölçümler yaparak takipte olunması tercih edilir. Hamilelik döneminde, özellikle getasyonel diyabette risklerin önüne geçilebilmesi ve saglikli olunmasi için beslenmenize ve yaşam şeklinize daha da dikkat etmeniz gerekir. Diyetisyen İldeniz Yılmaz, yeni bir can dünyaya getirecek sevgili anneler ile daha saglıklı bir gebelik ve daha düzenli kan sekeri için kisiye özel beslenme programı hazırlamaktadır.